Nagrody Komitetu Regionów dla „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2023” rozdane. Pomorze Zachodnie zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu. Podczas oficjalnej prezentacji nagrody jednym z reprezentantów lokalnych przedsiębiorców był Sebastian Muliński z IAI S.A.
Europejski Region Przedsiębiorczości to nagroda za innowacyjne i zrównoważone strategie wspierania przedsiębiorców, promowanie cyfrowej i zielonej transformacji, pomoc w przełamywaniu kryzysu pandemii COVID-19. Wśród trzech wyróżnionych samorządów UE znalazły się: Województwo Zachodniopomorskie, hiszpańska Barcelona oraz portugalska gmina Penela. Uroczyste przyznanie tytułów liderów przedsiębiorczości (na rok 2023) i wręczenie statuetek odbyło się pod koniec czerwca podczas sesji plenarnej EKR w Brukseli. W środę 6 lipca marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w towarzystwie przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego zaprezentował nagrodę w Szczecinie.
- Jest to nagroda dla regionu, który wyróżnia się na tle inne regionów europejskich w działaniach na rzecz promocji przedsiębiorczości, innowacyjności, na rzecz promocji startupów, budowania dobrego środowiska gospodarczego - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Pamiętamy, jak boleśnie przechodziliśmy transformację ustrojową. My nie tyle przebudowaliśmy naszą gospodarkę, co zbudowaliśmy ją na nowo. Mówię tu o mieszkańcach Pomorza Zachodniego, o przedsiębiorczych ludziach, którzy zakładają i rozwijają swoje firmy, inwestorach, którzy uwierzyli w Pomorze Zachodnie, o izbach, stowarzyszeniach przedsiębiorców i samorządach.
Podczas konferencji wystąpili również przedstawiciele przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego. Wśród nich był także Sebastian Muliński z IAI S.A.
- Kiedy ponad 20 lat temu razem z Pawłem Fornalskim założyliśmy firmę w Szczecinie, byliśmy jeszcze studentami. Zawsze wiedzieliśmy, że zakupy w sieci będą popularniejsze niż chodzenie po galeriach handlowych. Wiedzieliśmy też, że największą wartością dla nas są klienci. Dlatego bardzo się ciesze, że dziś jest tu z nami jeden z naszych klientów - mówił Sebastian Muliński, współzałożyciel i członek Rady Nadzorczej IAI S.A. -Teraz w IdoSell bardzo mocno stawiamy na rozwój na cross-border. Chcemy, żeby nasi merchanci sprzedawali jak najwięcej za granicą, ponieważ widzimy, że potencjał polskiego rynku wykreował całkiem duże firmy logistyczne, spedycyjne, płatności, świetne standardy obsługi – to powinno dać naszym klientom przewagę w sprzedaży międzynarodowej. Nasz kolejny produkt to IdoBooking, czyli miejsce do rezerwacji noclegów w apartamentach, pensjonatach, agroturystykach. W tej chwili ta usługa rozwija się bardzo szybko. Mamy klientów z całego świata.
W konferencji wzięli udział również przedstawiciele firm: Flamma Candles (jeden z klientów IdoSell), Wasted Coutur, Redan, Glass Expert oraz Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan, Północnej Izby Gospodarczej, Szczecin Business Club, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Gryficach, Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie, Izby Rzemieślniczej.
IAI
IAI działa na polskim rynku od roku 2000. Firma posiada produkty IdoSell (najbardziej dochodową platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie 14 mld zł) i IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego). W sierpniu tego roku spółka przejęła pakiet większościowy węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Tym samym rozpoczęła ekspansję zagraniczną.
Pakiet większościowy IAI należy do MCI Capital. Jak wynika z raportu analitycznego Noble Securities DM S.A. (opublikowanego w październiku 2021 roku), spółka jest jedną z najbardziej dochodowych inwestycji w portfelu funduszu. Od samego początku trzonem działalności IAI był handel internetowy. To czyni spółkę jedną z najstarszych i najbardziej doświadczonych firm zajmujących się e-commerce w Polsce. Cel, który przyświeca IAI, to uczynienie e-handlu najpopularniejszą formą zakupów oraz wspieranie klientów w coraz większej sprzedaży – nie tylko na polskim rynku.