Należąca do IAI S.A., IdoPayments sp. z o.o., otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.
Podczas piątkowego posiedzenia KNF podjęło decyzję, że spółka IdoPayments, która oferuje płatności IdoPay, zyskuje status Krajowej Instytucji Płatniczej. Zakres licencji obejmuje acquiring. Do tej pory spółka była wpisana na listę małych instytucji płatniczych.
- Otrzymanie licencji KIP przez IdoPayments jest kluczowym wydarzeniem w naszej firmie w kontekście rozwoju produktu płatniczego. Jest nie tylko zwieńczeniem intensywnej pracy zespołu IdoPayments, ale też pomoże firmie rozwinąć działalność na rynkach Unii Europejskiej oraz umocni nas jako instytucję płatniczą w Polsce –
mówi Jarosław Mikos, Prezes Zarządu IAI S.A./IdoPayments.
IdoPay jest zintegrowane z platformą sklepową IdoSell oraz systemem rezerwacji i channel managerem IdoBooking (oba produkty należą do spółki IAI S.A). IdoPay pozwala klientom tych platform na korzystanie z usług płatniczych, bez konieczności podpisywania umowy z zewnętrznym dostawcom.
IdoPayments działa na polskim rynku od 2020 roku. Jest spółką córką IAI S.A. W marcu 2021 zyskała status małej instytucji płatniczej.
IAI S.A. to spółka założona w 2000 roku. Firma posiada produkty IdoSell (najbardziej efektywną sprzedażowo platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie 14 mld zł) i IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego). W 2021 roku spółka przejęła 51 proc. udziałów węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Tym samym rozpoczęła ekspansję zagraniczną.
Pakiet większościowy IAI należy do MCI Capital. Jak wynika z raportu analitycznego Noble Securities DM S.A. (opublikowanego w październiku 2021 roku), spółka jest jedną z najbardziej dochodowych inwestycji w portfelu funduszu. Od samego początku trzonem działalności IAI był handel internetowy. To czyni firmę jedną z najstarszych i najbardziej doświadczonych organizacji zajmujących się e-commerce w Polsce. Cel, który przyświeca IAI, to wspieranie klientów w coraz większej sprzedaży – nie tylko na polskim rynku.