IdoBooking sprawdziło, z jakich krajów pochodzą goście przyjeżdżający do polskich miast.
Na początku stycznia CNN Travel opisało kilka krajów i miast, do których warto pojechać w 2023 roku. Na pierwszej pozycji znalazła się Polska. Opiniotwórczy magazyn zaznaczył, że warto wybrać się do kraju, który w ciągu ostatniego roku intensywnie pomagał dotkniętej wojną Ukrainie. Docenione zostały także walory turystyczne – jeziora, lasy, góry i miasta takie jak Kraków, Poznań, Gdańsk czy Warszawa.
Polski internetowy system rezerwacji i channel manger IdoBooking postanowił sprawdzić, czy w 2022 i na początku 2023 miejsca noclegowe odnotowują więcej rezerwacji z zagranicy. Badanie zostało wykonane na podstawie analizy zamówień w obiektach klientów.
- Już w ubiegłym roku zauważyliśmy wzrost rezerwacji dokonywanych przez turystów zagranicznych. W niektórych obiektach odsetek Polaków wynosi między 30 a 50 proc., a reszta gości to obcokrajowcy – mówi Marta Porzycka z IdoBooking.
Według specjalistów z IdoBooking turyści przyjeżdżają chętnie do Polski, ponieważ jest to kraj bezpieczny, z długą historią i wspaniałymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Dodatkowo baza turystyczna w głównych miastach Polski jest dobrze zaopatrzona, a w hotelach i restauracjach nie ma problemu z dogadaniem się w języku angielskim. Plusem są także liczne i tanie połączenia lotnicze z największych miast Europy.
Kraków
Nie jest zaskoczeniem, że jednym z kierunków najbardziej obleganych przez zagranicznych turystów, jest Kraków.
- Nasze badanie pokazuje, że najczęściej przyjeżdżają tam Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy i Hiszpanie. Kraków kusi swoimi zabytkami, niezwykłą historią, bliskością gór. Turyści chętnie odwiedzają takie miejsca jak Wieliczka czy Oświęcim – wylicza Marta Porzycka.
Gdańsk
W trakcie pandemii aż 80 proc. gości, którzy rezerwowali noclegi w Gdańsku, stanowili Polacy. Zmieniło się to po pandemii. Teraz aż 45 proc. turystów odwiedzających Gdańsk pochodzi z zagranicy. Wśród nich większość stanowią Brytyjczycy, Niemcy, Szwedzi i Norwedzy.
- Trójmiasto to piękny obszar, do którego nasi sąsiedzi ze Skandynawii mogą się szybko dostać. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej je odwiedzają – dodaje Marta Porzycka.
Warszawa
W 2022 roku z powodu trudnej sytuacji geopolitycznej, w obiektach noclegowych w Warszawie aż 14 proc. gości stanowili obywatele Ukrainy. Stolicę Polski w 2022 roku odwiedzali również Litwini, Białorusini, Łotysze.
- Z kolei w styczniu 2023 roku oprócz wyżej wymienionych narodowości, do Polski przyjeżdżali mieszkańcy krajów nadbałtyckich oraz Niemcy, Brytyjczycy, Amerykanie – wymienia Marta Porzycka.
Poznań
Poznań jest dużo mniej atrakcyjnym turystycznie miastem. Około 70 proc. stanowią Polacy. Wśród obcokrajowców najpopularniejszą grupę stanowią Niemcy. Na drugim miejscu plasują się Brytyjczycy.
IdoBooking sprawdziło również, z jakich najdalszych zakątków świata pochodzą turyści odwiedzający Polskę na początku 2023 roku. Do Warszawy przyjeżdżali obywatele: Abchazji, Bangladeszu, Kuwejtu, Chile, Indonezji, Arabii Saudyjskiej. Trójmiasto odwiedzali turyści z Iraku, Bangladeszu, Hong-Kongu, Korei Południowej, Brazylii, RPA, Nepalu, Tanzanii, Andory. Poznań odwiedzali goście z Ghany, Malty, Omanu, Tajwanu, Australii, Korei Płd. Do Krakowa przyjeżdżali goście z Ekwadoru, Albanii, Kazachstanu, Mołdawii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
IdoBooking
IdoBooking to jeden z produktów firmy IAI S.A. Jest to internetowy system rezerwacji i channel manager dla właścicieli apartamentów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli czy też domków letniskowych. Pomaga przy profesjonalnej, łatwej, bezkontaktowej i szybkiej obsłudze gości hotelowych. Pozwala m.in. na stworzenie własnej strony internetowej, integrację z popularnymi serwisami rezerwacji oraz automatyczną obsługę płatności.