Czy sektor IT to nadal stabilny pracodawca? Jak zmienia się zapotrzebowanie na tym rynku? - Niewątpliwie widzimy transformację na świecie, jednak w polskich i szczecińskich firmach nie ma większych powodów do obaw – wyjaśnia Aleksandra Grochala Recruitment & Employer Branding Manager w IAI S.A.
Portal pracy Just Join IT podał informację, że w pierwszym półroczu 2023 roku liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT skurczyła się o 30 proc. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek?
- W firmach z polskim rodowodem nie widać dużego regresu. To co dzieje się w pozostałej części świata, nie ma na nas takiego przełożenia. To też jest naszym dużym plusem. Dodatkowo, Szczecin nie jest tak przesycony firmami IT jak np. Wrocław czy Kraków, co zmniejsza konkurencję na rynku pracy. W IAI S.A. w ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy znaczny wzrost zatrudnień. Szczególnie w działach sprzedażowych i wsparcia klienta. Niezmiennie odnotowujemy zapotrzebowanie na developerów – mówi Aleksandra Grochala.
Jak podkreśla specjalistka, rynek uległ transformacji. Coraz więcej firm poszukuje doświadczonych programistów, a mniejsza liczba ogłoszeń na rynku wiąże się z przesytem początkującymi pracownikami.
- Firmy kładą trochę większy nacisk na szukanie osób, które są już związane z branżą IT. Liczą się przede wszystkim: znajomość języków programowania oraz umiejętność poruszania się w środowisku nowych technologii – wyjaśnia Aleksandra Grochala.
Ten trend sprawił, że w ciągu ostatnich lat na rynku pracy dochodziło do cichej wojny o najlepszych. To zaś wywindowało stawki i doprowadziło do tego, że wiele osób obierało kierunek zawodowy na branżę IT.
- Osoby, które są ekspertami i seniorami w swoim poletku, miały i nadal będą mieć duże oczekiwania. Doszliśmy do punktu, w którym nie ma już tak drastycznych wzrostów wynagrodzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że widełki nadal są bardzo wysokie. W dalszym ciągu wielu młodych ludzi wybiera kierunki programistyczne, bo są one zarobkowo opłacalne. Teraz kiedy specjalistów na rynku jest więcej, rynek trochę się weryfikuje. Nie jest już tak trudno znaleźć ludzi z doświadczeniem. To ze względu na to, że coraz więcej osób ma poszukiwane przez IT kompetencje – tłumaczy Aleksandra Grochala.
Jak podkreśla Aleksandra Grochala, w szczególnie dobrym położeniu znajdują się firmy z branży e-commerce.
- E-handel to nadal stabilny biznes, który cały czas pozwala na rozwój. To zaś sprawia, że wielu specjalistów szuka zatrudnienia właśnie w tym segmencie – mówi ekspertka. - Jeśli zaś chodzi o zarobki, które teraz oferuje branża, tu stawki mogą się różnić w zależności od umiejętności, doświadczenia, mogą być również konsultowane indywidualnie. Zależą również od regionu i systemu pracy, tego czy jest zdalny czy stacjonarny – zaznacza Aleksandra Grochala.
IAI S.A. to firma, która oferuje produkty IdoSell (najbardziej dochodową platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie ponad 15 mld zł) i IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego) i IdoPay. W sierpniu 2021 roku spółka przejęła 51 proc. udziałów węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Pakiet większościowy IAI należy do MCI Capital. Do IAI S.A. przynależy również spółka córka IdoPayments sp. z.o.o., która istnieje od 2020, a w listopadzie ubiegłego roku otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na świadczenie usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.